Jak zadbać o swoje samopoczucie?

 

Samopoczucie psychiczne jest jednym z fundamentów zdrowia fizycznego. Odczuwamy ciągłe zmęczenie, mamy kiepski nastrój, mało energii? Zmagania z wyzwaniami, które życie stawia każdego dnia sprawiają nam trudności? Jak sobie z tym poradzić? Mamy na to kilka sposobów.
 

Metoda małych kroków

Nie da się w życiu zmienić wszystkiego z dnia na dzień. Jeżeli obecna, życiowa sytuacja jest dla nas przytłaczająca, rozwiązaniem będzie systematyczne naprawianie kolejnych dziedzin życia. Wprowadzanie takich zmian to proces, który musi trwać. Pierwszym krokiem jest podjęcie świadomej decyzji, że chcemy funkcjonować inaczej niż aktualnie, chcemy czuć się lepiej. Każdy może! Nic jednak nie dzieje się samoistnie. Poniżej przedstawiamy Wam, co można zrobić, żeby poprawić swoje samopoczucie na co dzień.

Filtruj i ogranicz informacje docierające do Twojego mózgu

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do informacji stał się banalnie prosty. Wystarczy smartphone podłączony do internetu. Zauważmy, jak wiele komunikatów niesie negatywne informacje. Wypadek, kradzież, rosnące ceny, drożyzna, choroby, pandemia, wojna. Kiedy do mózgu nieustannie docierają takie komunikaty ogólny obraz rzeczywistości, który przyswaja nasz umysł jest raczej przytłaczający. Czasem warto poszukać czegoś z pozytywnym ładunkiem. Dostarczanie sobie pozytywnych informacji poprawia codzienne funkcjonowanie.

Kolejną kwestią jest ilość wiadomości, które dostarczamy do mózgu. Wszystkie dane muszą być przepracowane przez nasz "komputer" w głowie. Może zamiast dokładać mu kolejnych danych, warto dać mu chociaż przez chwilę zejść na "niższe obroty"? Sprawić, aby mózg był mniej przebodźcowany. Jak to zrobić? Warto na przykład:

- ograniczyć ilość czasu, który poświęcamy na urządzenia elektroniczne (szczególnie smartphone, którego polecamy wyciszyć na jakiś czas, zwłaszcza przed snem),

- poświęcić 10-20 minut na relaks w ciągu dnia, korzystając z recepty: zwolnij, odpocznij, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Warto również założyć opaskę na oczy, żeby zniwelować światło docierające do naszych oczu,

- wyznaczyć sobie limit dostarczanych sobie dziennie informacji – oglądać serwisy informacyjne tylko przez kwadrans, lub dwa razy dziennie.

Zadbaj o odpowiednie paliwo

Tak jak silnik w samochodzie potrzebuje odpowiedniego paliwa, tak samo nasze ciało potrzebuje odpowiednich składników. Pisaliśmy już o tryptofanie, który będąc prekursorem serotoniny ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, zachęcamy do sprawdzenia tego wpisu: Tryptofan - dlaczego jest potrzebny?

Procesy życiowe wymagają energii. Proces przyswajania pokarmu przez organizm również. Co więc się stanie jeżeli będziemy dostarczać słabej jakości "paliwo"? Prędzej czy później pojawi się jakiś deficyt. Braki wartości odżywczych w naszym ciele mogą się objawiać na różne sposoby, jednakże wszystko zazwyczaj ostatecznie prowadzi do jednego: kiepskiego samopoczucia. Jakie nawyki zatem warto zmienić?

- Starajmy się spożywać mniej słodyczy, więcej owoców, a jeszcze więcej warzyw. Wszechobecny cukier warto ograniczyć, bowiem jest on źródłem wielu chorób cywilizacyjnych, a także wpływa na nasz "komputer" w głowie. Co więcej, cukier podtrzymuje nas w stanie ciągłego, sztucznego pobudzenia. Warto zwrócić uwagę na to, że owoce - postrzegane jako bardzo zdrowe, także cukier posiadają, dlatego należy kontrolować ich ilość w diecie. 

Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie, szczególnie w okresie letnim. Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody to także podstawa dobrego samopoczucia. Warto zauważyć, że nie chodzi w tym wypadku o słodkie napoje, soki, alkohol, kawę, herbatę. Powinniśmy pić wodę, najlepiej z pełnym kompleksem minerałów.

- Jedzmy mniej przetworzonych posiłków. Zamiast dostarczać organizmowi puste kalorie i konserwanty, starajmy się spożywać to co w naturze najlepsze. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że w diecie warto stawiać na sezonowo dostępne produkty. Włączmy też w codzienny jadłospis tzw. super foods.

Dbanie o siebie to tak naprawdę inwestycja w swoje zdrowie i swoją przyszłość. Dobre samopoczucie pozwoli nam lepiej funkcjonować w codzienności.

Sprawdź także nasz autorski suplement diety Neuro Stamina! Zamknęliśmy w kapsułce tylko co, co wspomoże w walce ze stresem oraz nadmiarem spraw na głowie, dodatkowo poprawi pracę mózgu i pomoże poczuć się lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl